برای سالها، قدرت شارژ سادهترین ویژگی برای مقایسه زمانی است که مشاغل یک شارژر EV را ارزیابی میکنند. یک واحد 160 کیلووات نسبت به یک واحد 80 کیلووات توانمندتر به نظر می رسد و یک سیستم 400 کیلووات نسبت به یک سیستم 160 کیلووات مقاوم تر به نظر می رسد. با این حال، این مقایسه به طور فزاینده ای ناقص است. در یک پروژه شارژ واقعی، نرخ شارژ مفید بر اساس محدودیتهای پذیرش خودرو، وضعیت شارژ، دمای باتری، محدودیتهای کابل و کانکتور، در دسترس بودن برق سایت، منطق اشتراکگذاری نیرو، شرایط حرارتی، قابلیت اطمینان ارتباط و استراتژی مدیریت انرژی اپراتور شکل میگیرد.
بازار جهانی دقیقا به همین سمت در حال حرکت است. بر اساس گزارش جهانی EV Look 2026 آژانس بینالمللی انرژی، پس از اضافه شدن نزدیک به 1.8 میلیون نقطه جدید در یک سال، در پایان سال 2025، موجودی نقاط شارژ عمومی در سراسر جهان از 7 میلیون فراتر رفت. زیرساخت شارژ عمومی بیش از 33 درصد رشد کرد در حالی که میانگین توان نامی تخمینی نقاط شارژ عمومی به حدود 50 کیلو وات رسید. در سطح جهانی، حدود 4.5 کیلووات ظرفیت شارژ عمومی برای هر خودروی سبک الکتریکی در دسترس بود. این ارقام نشان می دهد که مرحله بعدی توسعه زیرساخت صرفاً نصب تجهیزات بیشتر نیست. این در مورد استخراج خدمات مطمئن تر از هر کیلووات ظرفیت نصب شده است.
برای اپراتورهای تجاری، این سوال خرید را تغییر می دهد. به جای اینکه فقط بپرسند «شارژر چقدر سریع است؟»، برنامه ریزان به طور فزاینده ای باید بپرسند که آیا سیستم می تواند برق را به صورت هوشمند توزیع کند، با یک باطن ارتباط برقرار کند، دمای عملیاتی ایمن را حفظ کند، از تشخیص از راه دور پشتیبانی کند، از داده ها محافظت کند، با شبکه یکپارچه شود و بدون طراحی مجدد کامل گسترش یابد.
Door Energy از طریق این منطق در سطح سیستم به شارژ ثابت نزدیک می شود. مجموعه ثابت آن از شارژ AC سری W برای پارک طولانی مدت تا شارژ DC با توان متوسط سری C، شارژ سریع DC سری D و شارژ فوق العاده پرقدرت سری U برای کاربردهای با توان بالاتر است. هدف این نیست که بالاترین امتیاز موجود را به هر سایتی توصیه کنیم. در عوض، هدف تطبیق تقاضای خودرو، زمان ماندن، ظرفیت الکتریکی و اولویتهای عملیاتی با معماری شارژ مناسب است.
کاوش کنیدسبد محصولات شارژ EV Door Energyیا بازدید کنیدوب سایت انرژی درببرای اطلاعات محصول فعلی و سوالات پروژه
![]()
خروجی نامی یک شارژر یک سقف است، نه وعده ای مبنی بر اینکه وسیله نقلیه آن قدرت را در طول جلسه شارژ دریافت می کند. نرخ واقعی از منحنی شارژ خودرو پیروی می کند. هنگامی که باتری در حالت شارژ کم و در محدوده دمایی مناسب قرار دارد، ممکن است توان بالایی را بپذیرد. همانطور که باتری پر می شود، سیستم مدیریت باتری معمولا جریان را برای مدیریت گرما، ولتاژ و استرس سلول کاهش می دهد. بنابراین، دو خودروی متصل به یک واحد DC میتوانند میانگین نرخهای شارژ متفاوتی را تجربه کنند.
به همین دلیل است که میانگین توان شارژ موثر می تواند مفیدتر از اوج قدرت در برآورد توان عملیاتی باشد. اگر یک وسیله نقلیه برای مدت کوتاهی به 160 کیلو وات برسد اما بیشتر زمان را کمتر از 100 کیلو وات سپری کند، یک مدل سایت مبتنی بر 160 کیلووات از ابتدا تا انتها تعداد وسایل نقلیه قابل سرویس دهی را بیش از حد اعلام می کند. به همین ترتیب، نصب تجهیزات 400 کیلوواتی برای ناوگانی که وسایل نقلیه آن تنها 150-200 کیلو وات را می پذیرند، می تواند هزینه های اتصال به شبکه و تجهیزات را بدون ایجاد مزیت عملیاتی متناسب افزایش دهد.
این تمایز در سایتهای خودروهای مختلط اهمیت بیشتری پیدا میکند. خودروهای سواری، تاکسی ها، ون های تحویل، اتوبوس ها و کامیون ها می توانند اندازه باتری و معماری ولتاژ متفاوتی داشته باشند. بنابراین، یک سایت شارژ نسل بعدی به انعطافپذیری کافی برای ارائه طیفی از منحنیهای شارژ به جای بهینهسازی حول یک شماره سرفصل نیاز دارد.
| متریک برنامه ریزی | تمرکز سنتی | تمرکز نسل بعدی | تاثیر تجاری |
| حداکثر خروجی | کیلووات بالاتر بهتر است | کیلووات را با پذیرش خودرو و زمان ماندن مطابقت دهید | از بزرگی بیش از حد جلوگیری می کند |
| میانگین قدرت جلسه | اغلب نادیده گرفته می شود | منحنی شارژ واقعی را مدل کنید | پیش بینی توان عملیاتی را بهبود می بخشد |
| کارایی | مشخصات ثانویه | تبدیل انرژی و تلفات آماده به کار را اندازه گیری کنید | بر هزینه عملیاتی و گرما تأثیر می گذارد |
| شارژ همزمان | تعداد اتصال دهنده ها | کل قدرت کابینه و قوانین اشتراک را تعریف کنید | از مفروضات ظرفیت غیر واقعی جلوگیری می کند |
| نرم افزار | اتصال اولیه | کنترل از راه دور، شارژ هوشمند و عیب یابی | زمان کار را بهبود می بخشد |
| گسترش | بعدا واحدهای بیشتری اضافه کنید | مقیاس پذیری الکتریکی و دیجیتالی را از روز اول برنامه ریزی کنید | هزینه مقاوم سازی در آینده را کاهش می دهد |
IEA شارژرهای عمومی را در 22 کیلووات یا کمتر به عنوان آهسته، بالای 22 کیلو وات و تا 150 کیلووات به عنوان سریع و 150 کیلو وات یا بالاتر به عنوان فوق سریع طبقه بندی می کند. سهم شارژ عمومی سریع و فوق سریع در حال افزایش است، اما زیرساخت سریعتر نیاز به شارژ کممصرف را برطرف نمیکند. پارکینگ طولانی مدت هنوز هم می تواند به طور موثر توسط واحدهای AC ارائه شود، در حالی که سایت های مقصد ممکن است از DC با توان متوسط بهره مند شوند. به عبارت دیگر، بازار لایه لایه تر می شود، نه صرفاً قدرتمندتر.
| شاخص شارژ عمومی جهانی 2025 | ارزش | چرا اهمیت دارد |
| نقاط شارژ عمومی | بیش از 7 میلیون | شبکه های شارژ وارد مقیاس بزرگی شده اند |
| امتیازات جدید اضافه شده در سال 2025 | نزدیک به 1.8 میلیون | گسترش زیرساخت همچنان سریع است |
| رشد سالانه سهام | بیش از 33 درصد | اپراتورها باید برای شبکه های متراکم تر برنامه ریزی کنند |
| میانگین امتیاز شارژر عمومی | حدود 50 کیلو وات | سطوح قدرت در سراسر شبکه در حال افزایش است |
| ظرفیت عمومی در هر LDV الکتریکی | حدود 4.5 کیلو وات / وسیله نقلیه | ظرفیت و استفاده با هم مهم است |
منبع داده های صنعت:IEA – Global EV Outlook 2026: شارژ وسایل نقلیه الکتریکی.
عملی ترین راه برای فراتر رفتن از طرز فکر "بالاترین کیلووات برد"، اختصاص وظایف شارژ مختلف به لایه های مختلف قدرت است. محدوده ثابت Door Energy بر اساس این اصل ساخته شده است. شارژرهای AC سری W 7/11/22 کیلو وات را برای پارک طولانی مدت پوشش می دهند. شارژرهای DC سری C 20/30/40 کیلو وات را برای استفاده در مقصد و گردش متوسط پوشش می دهند. سری D 60/80/120/160 کیلووات را برای شارژ سریع عمومی و برنامههای ناوگان پوشش میدهد، در حالی که سری U تا 180/240/320/400 کیلووات برای سایتهای با توان بالاتر که در آن وسایل نقلیه و زیرساختهای الکتریکی میتوانند از قدرت فوقالعاده استفاده معنادار استفاده کنند، گسترش مییابد.
| سری انرژی درب | محدوده قدرت | تایپ کنید | سکونت / نقش معمولی | برنامه های کاربردی معمولی |
| سری W | 7 / 11 / 22 کیلو وات | AC | اقامت طولانی؛ پوشش گسترده بندر | هتل ها، ادارات، مسکونی، پارکینگ طولانی مدت |
| سری C | 20 / 30 / 40 کیلو وات | دی سی | سکونت متوسط؛ تقاضای متوازن شبکه | خرده فروشی، رستوران ها، استراحتگاه ها، پارک های تجاری |
| سری D | 60 / 80 / 120 / 160 کیلو وات | دی سی | گردش مالی سریعتر | شارژ عمومی، ناوگان، بیمارستان ها، مناطق خدماتی |
| سری U | 180 / 240 / 320 / 400 کیلو وات | دی سی | شارژ با توان بالا | تدارکات، اتوبوس ها، کامیون ها، هاب های شارژ شلوغ |
لینک های انرژی درب:محدوده شارژر AC EV|محدوده شارژر DC EV|راهنمای برنامه ریزی زیرساخت شارژر EV.
شارژر سریع DC اساساً یک سیستم تبدیل قدرت است. برق متناوب AC را از محل دریافت می کند، آن را به خروجی DC کنترل شده تبدیل می کند و به طور مداوم ولتاژ و جریان را با توجه به درخواست خودرو و محدودیت های ایمنی شارژر تنظیم می کند. راندمان، رفتار سوئیچینگ، دقت کنترل و طراحی حرارتی آن زنجیره تبدیل بر میزان انرژی شبکه که به باتری میرسد و میزان تبدیل به گرما تأثیر میگذارد.
این یکی از دلایلی است که الکترونیک قدرت به اندازه رتبه بندی صفحه کابینت مهم شده است. اگر دو شارژر خروجی مشابهی ارائه دهند اما یکی از آنها تلفات تبدیل بیشتری ایجاد کند، سیستم کارآمدتر گرمای بیشتری تولید میکند و میتواند تقاضای خنککننده بالاتری را در طول هزاران ساعت کار تحمیل کند. برای سایتهای تجاری پرکاربرد، تفاوتهای کوچک بازدهی میتواند در هزینههای انرژی و تعمیر و نگهداری معنیدار انباشته شود.
معماری ولتاژ نیز مهم است. از رابطه اصلی P = V × I، یک ولتاژ بالاتر می تواند همان توان را در جریان کمتری ارائه دهد. به عنوان مثال، یک خروجی تئوری 160 کیلووات به حدود 400 A در 400 ولت نیاز دارد اما تنها به 200 A در 800 ولت نیاز دارد. سیستم های واقعی پیچیده تر هستند و جریان واقعی توسط محدودیت های خودرو، کابل، کانکتور و شارژر کنترل می شود، اما این اصل توضیح می دهد که چرا پلت فرم های خودرو با ولتاژ بالاتر برای آینده شارژ سریع مهم هستند.
| قدرت هدف | ولتاژ تصویری | جریان نظری (P/V) | معنی طراحی |
| 120 کیلو وات | 400 ولت | 300 A | جریان بیشتر باعث افزایش هادی و بار حرارتی می شود |
| 120 کیلو وات | 800 V | 150 A | همان توان در نصف جریان تئوری |
| 160 کیلو وات | 400 ولت | 400 A | نیاز به قابلیت جریان قابل توجهی دارد |
| 160 کیلو وات | 800 V | 200 A | جریان کمتر برای همان توان |
| 240 کیلو وات | 800 V | 300 A | توان بالاتر با ولتاژ بالاتر قابل کنترل است |
| 400 کیلو وات | 1000 V | 400 A | قدرت فوق العاده بالا به طراحی هماهنگ وسیله نقلیه، کابل و خنک کننده نیاز دارد |
گرما بر ماژول های برق، کابل ها، کانکتورها، نمایشگرها، کنتاکتورها و اجزای محفظه تاثیر می گذارد. شارژری که به اوج بالایی می رسد اما به دلیل افزایش دمای داخلی اغلب کاهش می یابد ممکن است انرژی مفید کمتری را در طول یک روز نسبت به یک سیستم با اندازه مناسب با حاشیه حرارتی بهتر ارائه دهد. در آب و هوای گرم، نور مستقیم خورشید، تهویه محدود، تجمع گرد و غبار و جلسات مکرر جریان بالا می تواند بار حرارتی را بیشتر افزایش دهد. در آب و هوای سرد، رفتار اجزا، کنترل تراکم و جابجایی کابل به دغدغههای طراحی متفاوت تبدیل میشوند.
یک محاسبه ساده از دست دادن مقیاس را نشان می دهد. اگر یک سیستم تبدیل 160 کیلووات با بازده 95% کار کند، تلفات تبدیل نظری در خروجی کامل حدود 8 کیلو وات خواهد بود. در بازده 97 درصد، تلفات نظری حدود 4.8 کیلو وات خواهد بود. این مثال یک مقدار تست محصول نیست. این به سادگی نشان می دهد که چرا راندمان تبدیل و طراحی خنک کننده مستحق توجه در تدارکات تجاری است. گرمای اتلاف کمتر می تواند وظیفه اعمال شده بر روی فن ها یا سیستم های خنک کننده مایع را کاهش دهد و می تواند عملکرد پایدارتری را پشتیبانی کند.
برای محدوده DC ثابت Door Energy، سری C در 20/30/40 کیلو وات با محدوده خروجی DC اعلام شده تقریباً 200-750 ولت قرار دارد، در حالی که سری D تا 60/80/120/160 کیلو وات با محدوده خروجی حدوداً 200-1000 درجه سانتی گراد برای محدوده دمای عملیاتی 000-3 درجه سانتیگراد برای مدارهای درجه حرارت Seri تا 000 V. +50 درجه سانتیگراد، حفاظت IP54 و IK08، در حالی که پیکربندیهای سری D برای شارژ تجاری داخلی یا خارجی طراحی شدهاند و شامل نیازهای عملیاتی با توان بالاتر هستند. مشخصات نهایی ممکن است بسته به مدل، اتصال دهنده، بسته گواهینامه و پروژه متفاوت باشد، بنابراین خریداران باید برگه فنی تایید شده را برای پیکربندی دقیقی که سفارش داده اند تأیید کنند.
را ببینیدشارژر DC انرژی درب سری C 20/30/40 کیلو واتوشارژر DC انرژی درب سری D 60/80/120/160 کیلوواتبرای اطلاعات سطح محصول
یک سایت شارژ با چهار واحد 160 کیلوواتی را در نظر بگیرید. مجموع حسابی امتیازات پلاک 640 کیلو وات است. بنابراین یک طراحی معمولی ممکن است فرض کند که سیستم شارژ همیشه باید 640 کیلووات را قبل از در نظر گرفتن بار ساختمان موجود سایت ذخیره کند. با این حال، هر چهار خودرو ممکن است به طور همزمان 160 کیلو وات درخواست نکنند. باتریهای آنها ممکن است در حالتهای شارژ متفاوت باشند، ممکن است حداکثر نرخهای پذیرش متفاوتی داشته باشند و برخی ممکن است بسیار طولانیتر از بقیه پارک شوند.
مدیریت بار پویا این عدم تطابق بین ظرفیت شارژ نصب شده و تقاضای بلادرنگ را برطرف می کند. به جای تلقی هر کانکتور به عنوان یک بار ثابت، سیستم کنترل می تواند نیروی موجود سایت را بر اساس مصرف فعلی ساختمان، وضعیت شارژر، تقاضای خودرو و اولویت عملیاتی تخصیص دهد. نتیجه «قدرت آزاد» نیست. محدودیت کل سایت هنوز وجود دارد. ارزش این است که از ظرفیت موجود می توان هوشمندانه تر استفاده کرد.
به عنوان مثال، یک انبار با تخصیص شارژ 300 کیلووات میتواند وانتی را که باید ظرف 30 دقیقه حرکت کند، در اولویت قرار دهد، قدرت خودرویی را که در حال حاضر بالاتر از 80 درصد شارژ است کاهش دهد و هنگامی که بقیه بار تأسیسات پایین میآید، شارژ را در طول شب افزایش دهد. این نوع زمانبندی میتواند تعداد وسایل نقلیه سرویسدهی شده را بدون ارتقای خودکار هر کابل، تابلو و ترانسفورماتور به مجموع تمام اوجهای نظری بهبود بخشد.
| وسایل نقلیه متصل | تقسیم مساوی ساده 300 کیلووات | تخصیص هوشمند مصور | دلیل احتمالی |
| 1 | تا 300 کیلووات* | با توجه به محدودیت وسیله نقلیه / تعویض | بدون رقابت برای ظرفیت سایت |
| 2 | 150 + 150 کیلو وات | 180 + 120 کیلو وات | SOC یا اولویت خروج متفاوت |
| 3 | 100 + 100 + 100 کیلو وات | 140 + 100 + 60 کیلو وات | یک وسیله نقلیه به چرخش سریع تری نیاز دارد |
| 4 | هر کدام 75 کیلو وات | 120 + 80 + 60 + 40 کیلو وات | منحنی های شارژ مختلف و زمان های ماندگاری |
*فقط تخصیص مصور. خروجی واقعی توسط شارژر، کانکتور، کابل، خودرو و محدودیت های سایت محدود می شود.
تجهیزات دو کانکتوری می توانند استفاده از خلیج را بهبود بخشند، اما خریداران باید بین تعداد کانکتور و قابلیت همزمان تمام توان تمایز قائل شوند. یک کابینت 160 کیلوواتی دو کابلی به طور خودکار 160 کیلووات را به هر وسیله نقلیه در آن واحد تامین نمی کند. در معماری برق مشترک، کل خروجی امتیازی شارژر بر اساس منطق کنترل، درخواستهای خودرو و محدودیتهای سایت توزیع میشود. بنابراین اسناد تدارکات باید کل توان کابینت، حداکثر خروجی هر کانکتور، حداقل خروجی مورد انتظار در طول جلسات همزمان و قوانین اولویت مورد استفاده در زمانی که هر دو کانکتور فعال هستند را بیان کند.
سری D Door Energy را می توان برای اشتراک برق با کابل دوگانه و تعادل بار پویا در پروژه های تجاری پیکربندی کرد. این امر به ویژه برای پارکینگ های پرترافیک، انبارهای ناوگان و مکان های عمومی که در آن دو جایگاه اشغال شده ممکن است درآمد یا ارزش عملیاتی بیشتری نسبت به یک وسیله نقلیه که کل خروجی کابینت را دریافت می کند ایجاد کند، مهم است. پیکربندی صحیح به الگوهای رسیدن بستگی دارد تا یک هدف اوج قدرت.
همین منطق زمانی اعمال می شود که شارژرها با دفاتر، مراکز خرده فروشی، هتل ها، انبارها یا بیمارستان ها ارتباط مشترک دارند. اگر بار غیر شارژ یک ساختمان به سمت یک محدوده از پیش تعریف شده مکان افزایش یابد، سیستم شارژ می تواند خروجی را کاهش دهد. هنگامی که بارهای دیگر سقوط می کنند، قدرت شارژ موجود می تواند دوباره افزایش یابد. این رویکرد میتواند پیک تقاضا را کاهش دهد و ممکن است برخی ارتقاهای الکتریکی را به تأخیر بیندازد، اگرچه طراحی نهایی همیشه باید توسط مهندسان محلی واجد شرایط و اپراتور برق یا شبکه مربوطه تأیید شود.
قرائت مربوط به انرژی درب:چگونه یک شبکه شارژر EV مقیاس پذیر برای پروژه های تجاری بسازیم.
شارژ تجاری به طور فزاینده ای به نرم افزار بستگی دارد. احراز هویت، مدیریت تعرفه، سوابق تراکنش، شروع و توقف از راه دور، هشدارها، بهروزرسانیهای میانافزار، وضعیت در دسترس بودن، فرمانهای شارژ هوشمند و دادههای نگهداری، همگی نیازمند ارتباط بین سختافزار شارژ و سیستم مدیریت ایستگاه شارژ هستند. این بدان معناست که معماری ارتباطات دیگر یک ویژگی ثانویه IT نیست. بخشی از طراحی عملیاتی شبکه شارژ است.
OCPP یکی از پروتکل های مرکزی برای ارتباط بین ایستگاه های شارژ و سیستم های پشتیبان است. OCPP 1.6 هنوز به طور گسترده مستقر است. OCPP 2.0.1 یک مدل دستگاه غنیتر، مدیریت تراکنشها، عملکردهای امنیتی قویتر، شارژ هوشمند پیشرفتهتر و پشتیبانی از ISO 15118 را اضافه میکند. OCPP 2.1 که در سال 2025 منتشر شد، چارچوب را با پشتیبانی ISO 15118-20، عملکردهای شارژ دوطرفه، کنترل منبع تراکنشها و مجوزهای اضافی انرژی گسترش میدهد.
برای خریداران، درس عملی اجتناب از مشخصات مبهم مانند "پشتیبانی از OCPP" است. پروژه باید نسخه مورد نیاز، پلتفرم پشتیبان، روش احراز هویت، نمایه امنیتی، عملکردهای مدیریت از راه دور و اینکه آیا تست قابلیت همکاری لازم است را شناسایی کند. OCPP 1.6 و OCPP 2.0.1 مستقیماً در سطح برنامه سازگار نیستند، بنابراین برنامه ریزی پروتکل می تواند بر یکپارچه سازی اولیه و مهاجرت پلت فرم آینده تأثیر بگذارد.
| فناوری دیجیتال | چه کاری انجام می دهد | آنچه یک خریدار باید تأیید کند |
| OCPP | شارژر را به CSMS/backend متصل می کند | نسخه، سازگاری باطن، توابع مورد نیاز |
| ISO 15118 | چارچوب ارتباطی خودرو به شارژر | پشتیبانی خودرو، گواهینامه و الزامات Plug & Charge |
| دوشاخه و شارژ | در صورت پشتیبانی، احراز هویت را خودکار می کند | پشتیبانی از اکوسیستم PKI/گواهینامه و باطن |
| تشخیص از راه دور | آلارم ها و داده های عملیاتی را ارائه می دهد | کدهای خطا، گزارشها، تنظیم مجدد از راه دور و گردش کار خدمات |
| OTA / مدیریت سیستم عامل | نرم افزار را از راه دور به روز می کند | فرآیند امنیتی، سیاست بازگشت، مجوزهای به روز رسانی |
| RFID / برنامه / POS | دسترسی کاربر و جریان های پرداخت را فعال می کند | قوانین پرداخت محلی، رومینگ و الزامات پروژه |
| اترنت / وای فای / تلفن همراه | اتصال شبکه را فراهم می کند | لینک اصلی، مسیر بازگشتی و کیفیت سیگنال |
منبع پروتکل: Open Charge Alliance – نمای کلی OCPP. OCPP 2.0.1 در IEC 63584 استاندارد شده است و OCPP 2.1 Edition 1 به عنوان IEC 63584-210:2025 منتشر شده است.
هر رابط اضافی ارزش عملیاتی ایجاد می کند، اما یک مسئولیت امنیتی نیز ایجاد می کند. یک شارژر متصل به شبکه ممکن است داده ها را با وسایل نقلیه، خدمات ابری، سیستم های پرداخت و پلت فرم های مدیریت انرژی مبادله کند. بنابراین خریداران باید ارتباطات رمزگذاری شده، مدیریت گواهی، دسترسی مبتنی بر نقش، به روز رسانی سیستم عامل امن، ثبت رویداد و فرآیندهای مدیریت آسیب پذیری را ارزیابی کنند. پورت های خدمات فیزیکی و رابط های تعمیر و نگهداری محلی نیز باید کنترل شوند زیرا امنیت سایبری به اتصال ابری محدود نمی شود.
نکته کلیدی این نیست که هر سایتی به پیچیده ترین معماری امنیتی موجود نیاز دارد. در عوض، کنترل های امنیتی باید متناسب با مورد استفاده باشد. استقرار AC در محل کار کوچک دارای مشخصات ریسک متفاوتی نسبت به شبکه ملی شارژ سریع عمومی با پایانه های پرداخت و هزاران کاربر روزانه است. با این حال، هر دو به یک مدل مالکیت تعریف شده برای اعتبارنامه ها، به روز رسانی نرم افزار و پاسخ به حادثه نیاز دارند.
شارژرهای ثابت Door Energy میتوانند از پیکربندیهای پروژهای که شامل OCPP، RFID، دسترسی مبتنی بر برنامه و گزینههای ارتباطی مانند اترنت، Wi-Fi و اتصال سلولی، بسته به سری و مشخصات نهایی، پشتیبانی کنند. پروژههای تجاری سری D همچنین میتوانند در صورت لزوم شامل POS و عملکردهای مدیریت بار باشند. برای مشتریان B2B، مهمترین گام این است که قبل از تولید، محیط پشتیبان و پرداخت را مستندسازی کنند تا شارژر برای مدل عملیاتی پیکربندی شود نه به عنوان یک کابینت مجزا.
یکی از سادهترین راهها برای پیچیدهتر کردن پروژه شارژ این است که هر فناوری جدید را به همان اندازه بالغ و به همان اندازه ضروری تلقی کنیم. خریداران تجاری می توانند با جدا کردن قابلیت هایی که در حال حاضر جریان اصلی هستند از آن هایی که به سرعت در حال گسترش هستند و آن هایی که بیشتر به پشتیبانی خودرو، مقررات و طراحی بازار محلی وابسته هستند، تصمیمات بهتری بگیرند.
| لایه فناوری | نمونه ها | نمای تدارکات فعلی |
| جریان اصلی امروز | اتصال OCPP، دسترسی RFID/برنامه، نظارت از راه دور، مدیریت بار پویا | اکنون باید برای اکثر شبکه های تجاری ارزیابی شود |
| به سرعت در حال گسترش است | ISO 15118، Plug & Charge، اشتراکگذاری برق پیشرفتهتر، گزینههای پرداخت یکپارچه | ارزش آمادگی آینده قوی در جایی که پشتیبانی اکوسیستم وجود دارد |
| در حال ظهور / وابسته به پروژه | V2G/V2X، کنترل DER، خدمات شبکه پیشرفته، بهینه سازی انرژی مبتنی بر هوش مصنوعی | معماری طرح برای سازگاری؛ زمانی که وسیله نقلیه، ابزار و کیس تجاری در یک راستا قرار می گیرند، مستقر شوند |
شارژ سنتی یک مسیر انرژی یک طرفه را دنبال می کند: شبکه به شارژر تا وسیله نقلیه. مدلهای خودرو به شبکه و مدلهای V2X مرتبط میتوانند جریان برق دوطرفه را معرفی کنند و به یک باتری EV سازگار اجازه میدهند تا از ساختمان، سیستم انرژی محلی یا شبکه تحت شرایط کنترلشده پشتیبانی کند. OCPP 2.1 پشتیبانی عملکردی را برای شارژ دوطرفه و کنترل منابع انرژی توزیع شده اضافه می کند، در حالی که ISO 15118-20 مکانیسم های ارتباطی را برای انتقال توان دو طرفه فراهم می کند.
با این حال، کسب و کارها نباید V2G را به عنوان یک ویژگی جهانی که همه جا آماده است، در نظر بگیرند. استقرار تجاری به وسایل نقلیه سازگار، سخت افزار شارژ دوطرفه، قوانین شبکه محلی، الزامات اتصال، اندازه گیری، تعرفه ها، ضمانت ها و صرفه اقتصادی باتری خودروهای دوچرخه سوار بستگی دارد. یک استراتژی کوتاهمدت واقعیتر برای بسیاری از پروژهها، ایجاد یک معماری شارژ باز و با مدیریت نرمافزار است که میتواند با بالغ شدن این شرایط تکامل یابد.
| برنامه | جهت برق معمولی | بالاترین اولویت های فناوری | جهت انرژی درب |
| هتل / استراحتگاه | 7-22 کیلو وات AC یا DC متوسط | مدیریت بار، کنترل دسترسی، عملکرد قابل اعتماد بی صدا | سری W; سری C که در آن به شارژ سریعتر مقصد نیاز است |
| دفتر / محل کار | 7-22 کیلو وات AC | برنامه ریزی، مدیریت کاربر، پوشش پورت، گزارش باطن | سری W |
| خرده فروشی / رستوران | 20-40 کیلو وات DC یا مخلوط AC/DC | گردش مالی، OCPP، دسترسی مشتری، کنترل بار پویا | ترکیب سری C + سری W |
| شارژ عمومی شهری | 60-160 کیلو وات DC | Uptime، پرداخت، اشتراک برق، تشخیص از راه دور | سری D |
| انبار ناوگان | 60-160 کیلو وات یا بالاتر | برنامه ریزی حرکت، شارژ هوشمند، مدیریت بار | سری D; سری U برای تقاضای انرژی بالاتر |
| مرکز تدارکات / اتوبوس / کامیون | 180-400 کیلو وات در جایی که موجه است | سازگاری با ولتاژ بالا، عملکرد حرارتی، مقیاس پذیری | سری U |
| بزرگراه / هاب پرتوان | 150 کیلو وات + معمولا مورد نیاز است | در دسترس بودن، پرداخت، قابلیت پرقدرت، گسترش آینده | سری D و U بسته به توان عملیاتی |
پروژه های بزرگراه اروپایی نشان می دهد که چرا برنامه ریزی در سطح سایت اهمیت دارد. بر اساس مقررات زیرساخت سوخت جایگزین اتحادیه اروپا، استخرهای شارژ شبکه اصلی TEN-T باید به حداقل 400 کیلووات کل خروجی با حداقل یک نقطه شارژ 150 کیلووات تا پایان سال 2025 برسند، که تا پایان سال 2025 به حداقل 600 کیلووات با حداقل دو مورد نیاز 150 کیلووات در هر جهت، با حداکثر نیاز به 150 کیلووات در هر جهت تا پایان 60 کیلووات افزایش یابد. این نیاز در سطح استخر شارژ بیان میشود، و این ایده را تقویت میکند که آینده به جای یک واحد بزرگ، در مورد ظرفیت سایت هماهنگ است.
مرجع نظارتی:EUR-Lex - خلاصه مقررات زیرساخت سوخت های جایگزین.
| سوال | چه چیزی را بررسی کنید | چرا اهمیت دارد |
| چه خودروهایی از سایت استفاده خواهند کرد؟ | اندازه باتری، پذیرش AC/DC، ولتاژ، کانکتور | توان مفید شارژر را تعریف می کند |
| وسایل نقلیه چقدر می ماند؟ | میانگین و 90 درصد زمان ماندن | تعیین می کند که آیا AC، DC متوسط یا DC سریع موجه است |
| روزانه چقدر انرژی لازم است؟ | کیلووات ساعت در هر وسیله نقلیه، جلسات در روز، چرخه وظیفه ناوگان | اندازه ظرفیت کل سایت |
| حد برق چقدر است؟ | ترانسفورماتور، تابلو برق، بار ساختمان، ظرفیت تاسیسات | هزینه توسعه را کنترل می کند |
| آیا خودروها به طور همزمان شارژ می شوند؟ | مشخصات ورود و همزمانی | الزامات اشتراک نیرو را تعیین می کند |
| کدام باطن سایت را اداره خواهد کرد؟ | نسخه OCPP، CSMS، پرداخت، رومینگ | از مشکلات یکپارچه سازی جلوگیری می کند |
| سخت افزار با چه محیطی روبرو خواهد شد؟ | دما، باران، گرد و غبار، نمک، خطر ضربه | طراحی محفظه و نگهداری را تحت تاثیر قرار می دهد |
| نحوه رسیدگی به عیوب چگونه خواهد بود؟ | عیب یابی از راه دور، قطعات یدکی، فرآیند خدمات | بر زمان کار و درآمد تأثیر می گذارد |
| چه تغییراتی در 3-5 سال پیش بینی می شود؟ | رشد ناوگان، انواع وسایل نقلیه جدید، خلیجهای بیشتر | طراحی مقیاس پذیر برق و نرم افزار را راهنمایی می کند |
| اشتباه رایج | چرا ریسک ایجاد می کند | رویکرد بهتر |
| انتخاب فقط با حداکثر کیلووات | ممکن است خودرو از برق استفاده نکند. هزینه شبکه افزایش می یابد | منحنی های شارژ، زمان ماندن و استفاده را مدل کنید |
| با فرض اینکه هر کانکتور دارای برق کامل کابینت است | ظرفیت خدمات همزمان را بیش از حد اعلام می کند | رفتار تقسیم قدرت را به صراحت تعریف کنید |
| نادیده گرفتن بار ترانسفورماتور و ساختمان | طراحی مجدد گران قیمت را در اواخر پروژه ایجاد می کند | قبل از انتخاب تجهیزات نهایی، مطالعه بار سایت را انجام دهید |
| فقط نوشتن «OCPP پشتیبانی میشود» | ممکن است بعداً عدم تطابق نسخه یا باطن ظاهر شود | نسخه OCPP و توابع مورد نیاز را مشخص کنید |
| نادیده گرفتن شرایط حرارتی و محیطی | می تواند منجر به مشکلات مربوط به تعمیر و نگهداری شود | خنک کننده و محوطه را با آب و هوای محلی مطابقت دهید |
| طراحی فقط برای امروز | توسعه ممکن است به کارهای عمرانی و برقی جدید نیاز داشته باشد | ظرفیت ذخیره، مجراها، شبکه و مقیاس پذیری نرم افزار |
| خرید یک کلاس قدرت برای هر خلیج | استفاده کم یا صف ایجاد می کند | از معماری ترکیبی قدرت در جایی که تقاضا متنوع است استفاده کنید |
Door Energy توصیه می کند که این چک ها را به جای شروع با شماره محصول ترکیب کنید. یک هتل ممکن است با پورت های سری W بیشتر به پوشش بهتری دست یابد. یک مقصد خرده فروشی ممکن است از سری C DC بهره مند شود. یک سایت عمومی یا ناوگان ممکن است به سری D نیاز داشته باشد، در حالی که یک عملیات لجستیکی با توان بالا یا عملیات خودروهای سنگین ممکن است ظرفیت سری U را توجیه کند. قوی ترین پروژه پروژه ای است که در آن تقاضای خودرو، زمان ماندن، ظرفیت شبکه، قدرت شارژر، مدیریت نرم افزار و توسعه آینده به عنوان یک سیستم طراحی شده است.
برای راهنمایی انتخاب بیشتر، Door Energy's را ببینیدراهنمای خرید شارژر EV: AC، DC یا شارژ فوق سریع؟وچه چیزی یک شارژر EV را برای عملیات تجاری طولانی مدت قابل اعتماد می کند؟.
A1: سیستم شارژ نسل بعدی فقط با توان خروجی بالا تعریف نمی شود. این سیستم الکترونیکی قدرت کارآمد، محدوده ولتاژ مناسب، مدیریت حرارتی، تخصیص هوشمند توان، ارتباطات پشتیبان، تشخیص از راه دور، امنیت سایبری و معماری سایت مقیاس پذیر را ترکیب می کند. بسته به پروژه، ISO 15118، Plug & Charge، شارژ دوطرفه و ادغام DER نیز ممکن است مرتبط باشند. Door Energy این الزامات را با توجه به برنامه هدف ارزیابی می کند نه اینکه هر ویژگی را برای هر مشتری اجباری بداند.
A2: خیر. وسیله نقلیه، وضعیت شارژ باتری، دمای باتری، پلت فرم ولتاژ، کانکتور، کابل و تخصیص برق سایت، همگی سرعت شارژ واقعی را محدود می کنند. اگر وسیله نقلیه ای فقط 100 کیلووات انرژی را بپذیرد، نصب یک شارژر 240 کیلوواتی باعث نمی شود که آن را با 240 کیلووات شارژ کند. مکانهای طولانیمدت ممکن است از تعداد بیشتر پورتهای کممصرف ارزش بیشتری کسب کنند، در حالی که سایتهای با گردش مالی بالا میتوانند شارژ سریعتر DC را توجیه کنند.
A3: مدیریت بار پویا، خروجی شارژ را با توجه به ظرفیت الکتریکی موجود سایت تنظیم می کند. اگر بار ساختمان افزایش یابد، شبکه شارژر می تواند تقاضای شارژ را کاهش دهد. هنگامی که بارهای دیگر سقوط می کنند، قدرت شارژ می تواند افزایش یابد. در سایت های چند خودرویی، همین سیستم می تواند وسایل نقلیه را بر اساس SOC، زمان حرکت یا خط مشی عملیاتی اولویت بندی کند. این می تواند استفاده از اتصال الکتریکی موجود را بهبود بخشد و ممکن است اندازه بیش از حد غیر ضروری را کاهش دهد.
A4: OCPP برای بسیاری از شبکه های تجاری بسیار ارزشمند است زیرا ارتباط بین شارژرها و سیستم مدیریت ایستگاه شارژ را امکان پذیر می کند. عملکردها می تواند شامل نظارت، مدیریت تراکنش، کنترل از راه دور، شارژ هوشمند و تشخیص باشد. با این حال، خریداران باید نسخه OCPP و باطن مورد نیاز را مشخص کنند. شارژرهای ثابت Door Energy را می توان با پشتیبانی OCPP مطابق با سری و نیاز پروژه پیکربندی کرد.
A5: Door Energy C Series 20 کیلووات، 30 کیلووات و 40 کیلووات شارژ DC ثابت را برای مقاصد و کاربردهای با گردش متوسط مانند خرده فروشی، رستوران ها، استراحتگاه ها و پارک های تجاری پوشش می دهد. سری D 60 کیلووات، 80 کیلووات، 120 کیلووات و 160 کیلووات شارژ سریع DC ثابت را برای ایستگاه های عمومی، ناوگان، بیمارستان ها، پارکینگ های تجاری شلوغ و مناطق خدماتی پوشش می دهد. محدوده های C و D نباید مخلوط شوند: 20-40 کیلو وات متعلق به سری C است، در حالی که سری D از 60 کیلو وات شروع می شود.
A6: نه لزوما. در معماری اشتراک قدرت، کابینت دارای یک خروجی امتیازی کلی است که بر اساس منطق کنترل، درخواست های خودرو و محدودیت سایت بین کانکتورهای فعال توزیع می شود. به عنوان مثال، یک واحد کانکتور دوگانه 160 کیلووات نباید به طور همزمان 160 کیلووات را به هر خودرو تحویل دهد، مگر اینکه مشخصات سیستم به صراحت قابلیت توان جداگانه را بیان کند. خریداران باید قدرت کل کابینت و قوانین خروجی همزمان را تأیید کنند.
A7: آماده سازی معماری معقول است، اما استقرار فوری V2G برای هر پروژه ضروری نیست. V2G به وسایل نقلیه سازگار، سخت افزار دو طرفه، ISO 15118-20 یا سایر پشتیبانی های ارتباطی مرتبط، قوانین اتصال محلی، اندازه گیری، تعرفه ها و یک مورد تجاری قابل دوام بستگی دارد. امروزه بسیاری از کسبوکارها میتوانند با انتخاب تجهیزات شبکهای، مدیریت هوشمند بار و معماری باطن سازگار با ارتقا، پایهای قوی ایجاد کنند.
A8: هتلها و پارکینگهای طولانی مدت معمولاً با محدوده AC 7/11/22 kW سری W مطابقت دارند. شارژ خرده فروشی و مقصد می تواند از محدوده 20/30/40 کیلووات DC سری C استفاده کند که در آن شارژ سریعتر مفید است. شارژ سریع عمومی و بسیاری از سایتهای ناوگان با محدوده 60/80/120/160 کیلووات سری D مطابقت دارند، در حالی که سری U 180/240/320/400 کیلووات برای کاربردهای با توان بالاتر مانند تدارکات، اتوبوسها و کامیونها زمانی که قابلیت خودرو و قدرت سایت از شارژ فوقالعاده پشتیبانی میکند در نظر گرفته شده است.
سرعت شارژ یک معیار مهم خرید باقی خواهد ماند، اما دیگر برای قضاوت در مورد کیفیت یک سیستم شارژ تجاری کافی نیست. با گسترش شبکههای عمومی و افزایش توان شارژ، قویترین پروژهها پروژههایی خواهند بود که ظرفیت الکتریکی موجود را به خدمات وسیله نقلیه مطمئن با کمترین زیرساختهای غیرضروری، خرابی و اصطکاک عملیاتی تبدیل میکنند.
این به چندین فناوری برای کار با هم نیاز دارد. الکترونیک قدرت کارآمد تلفات تبدیل را کاهش می دهد. معماری های ولتاژ بالاتر می توانند توان بیشتری را بدون تکیه بر جریان شدید پشتیبانی کنند. مدیریت حرارتی به سخت افزار کمک می کند تا خروجی را حفظ کند. مدیریت بار پویا و اشتراک برق به سایت اجازه می دهد تا از ظرفیت محدود شبکه هوشمندانه تر استفاده کند. OCPP و ISO 15118 ارتباطات و قابلیت همکاری را بهبود می بخشد، در حالی که امنیت سایبری، تشخیص از راه دور و مدیریت نرم افزار از عملیات طولانی مدت پشتیبانی می کند. با نگاهی به آینده، کنترل V2G و DER ممکن است شبکه های شارژ سازگار را به جای بارهای الکتریکی ساده به منابع انرژی فعال تبدیل کند.
بنابراین، برای مشاغل، مفیدترین فرمول انتخاب این است: تقاضای خودرو + زمان ماندن + ظرفیت شبکه + قدرت شارژر + مدیریت نرم افزار + توسعه آینده. اگر هر یک از این متغیرها نادیده گرفته شود، پروژه می تواند بزرگ، کم توان، کار کردن با مشکل یا گران قیمت باشد.
معماری محصول ثابت Door Energy حول این رویکرد لایهای طراحی شده است. شارژرهای متناوب 7/11/22 کیلوواتی سری W از شارژ طولانی مدت و پوشش فضای بازتر پشتیبانی می کنند. شارژرهای DC سری C 20/30/40 kW لایه میانی را برای شارژ مقصد تجاری فراهم می کنند. شارژرهای سریع DC سری 60/80/120/160 کیلووات، کاربردهای عمومی و ناوگان با گردش مالی بالاتر را ارائه می دهند. سری U 180/240/320/400 کیلووات این مجموعه را به لجستیک، اتوبوس ها، کامیون ها و هاب های شارژ با توان بالا که در آن قدرت فوق العاده بالا توجیه عملیاتی دارد، گسترش می دهد.
Door Energy همچنین قابلیت های توسعه محصول، تولید و آزمایش را برای پشتیبانی از پروژه های بین ا