زیرساخت، فناوری و راهنمای خریدار جهانی توسط Door Energy
تحرک جهانی برق در حال ورود به مرحله زیرساختهای فشردهتر است. فروش خودروهای الکتریکی در سال 2025 حدود 20 درصد رشد کرد و از 20 میلیون دستگاه در سرتاسر جهان فراتر رفت، به این معنی که تقریباً از هر چهار خودروی جدید فروخته شده، یکی برقی بود. در همان زمان، موجودی جهانی نقاط شارژ عمومی از 7 میلیون فراتر رفت. تنها در سال 2025 نزدیک به 1.8 میلیون نقطه شارژ عمومی اضافه شد که نشان دهنده رشد بیش از 33 درصدی سالانه نسبت به سال است. آژانس بین المللی انرژی همچنین در سال 2025 حدود 11 وسیله نقلیه سبک الکتریکی در هر نقطه شارژ عمومی را گزارش کرده است، که نشانگر مفیدی است که نشان می دهد با افزایش پذیرش خودرو، شبکه های شارژ با چه سرعتی باید گسترش یابند.
این ارقام نقش یک را تغییر می دهندسازنده شارژر EV. بازار دیگر نیازی به سخت افزار جداگانه ندارد. به تجهیزاتی نیاز دارد که بتواند به طور مکرر در هتل ها، دفاتر، سایت های خرده فروشی، جوامع مسکونی، پارکینگ های عمومی، مناطق خدمات بزرگراه ها، انبارهای ناوگان و سایر محیط های شارژ مستقر شود. تولیدکنندگان باید به طور فزاینده ای از انتخاب توان، سازگاری کانکتور، ارتباطات، ادغام دفتر پشتی، ایمنی، برنامه ریزی نصب، راه اندازی، تعمیر و نگهداری و توسعه آینده پشتیبانی کنند.
برای خریدارانی که پروژه های بین المللی را ارزیابی می کنند،انرژی درببه شارژ ثابت به عنوان یک سیستم زیرساختی به جای یک محصول واحد نزدیک می شود. مجموعه آن شامل شارژ مقصد AC و چندین سطح شارژ DC است که به معماری شارژ اجازه می دهد به جای انتخاب ساده ترین توان موجود، مدت زمان پارک، تقاضای خودرو، ظرفیت سایت و مدل عملیاتی را دنبال کند.
| شاخص بازار | آخرین شکل | چرا برای شارژ زیرساخت مهم است |
| فروش جهانی خودروهای الکتریکی در سال 2025 | بیش از 20 میلیون | یک پایه خودروی بزرگتر تقاضای پایدار برای شارژ عمومی و خصوصی ایجاد می کند. |
| سهم EV از فروش جهانی خودروهای جدید | حدود 25 درصد | شارژ از یک تسهیلات اولیه به سمت زیرساخت اصلی در حال حرکت است. |
| نقاط شارژ عمومی جهانی، پایان سال 2025 | بیش از 7 میلیون | مقیاس شبکه الزامات قابلیت اطمینان، قابلیت همکاری و خدمات را افزایش می دهد. |
| امتیازات عمومی در طول سال 2025 اضافه شد | نزدیک به 1.8 میلیون | حجم استقرار سالانه در حال حاضر در مقیاس صنعتی است. |
| رشد سهام شارژ عمومی جهانی | بیش از 33 درصد | تولیدکنندگان باید از عرضه سریعتر در چند بازار پشتیبانی کنند. |
| LDV های الکتریکی در هر نقطه عمومی | حدود 11:1 | کفایت شبکه هم به مقدار شارژر و هم به توان قابل استفاده بستگی دارد. |
منبع داده: آژانس بینالمللی انرژی، Global EV Outlook 2026. ارقام از تعاریف آژانس بینالمللی انرژی برای خودروهای الکتریکی و نقاط شارژ عمومی استفاده میکنند.
شبکهای با پورتهای کممصرف زیاد، الگوی حرکتی متفاوتی نسبت به شبکهای که حول شارژ DC با توان بالا ساخته شده است، ارائه میکند. بریتانیا این را به وضوح نشان می دهد. از اول جولای 2026، این کشور دارای 121171 شارژر برقی عمومی بود. از این تعداد، 49٪ از 3 کیلووات تا کمتر از 8 کیلووات، 27٪ از 8 کیلووات تا زیر 50 کیلووات، 12٪ از 50 کیلووات تا زیر 150 کیلووات، و 12٪ در 150 کیلووات یا بالاتر رتبه بندی شدند. درس برنامهریزان زیرساخت ساده است: سیستمهای شارژ بالغ به چندین لایه قدرت نیاز دارند زیرا خیابانهای مسکونی، مقاصد، مکانهای شارژ سریع شهری و راهروهای مسافت طولانی مشکلات مختلف کاربران را حل میکنند.
این تنوع همچنین توضیح میدهد که چرا مؤثرترین تولیدکنندگان در حال تبدیل شدن به شرکای زیرساختی بلندمدت هستند. سازنده ای که می تواند تنها یک باند قدرت را تامین کند، ممکن است همچنان با یک پروژه محدود مناسب باشد. با این حال، اپراتورهایی که در موارد استفاده چندگانه گسترش مییابند، از معماری محصولی بهره میبرند که میتواند شارژ AC طولانی مدت، شارژ مستقیم DC با توان متوسط و شارژ سریعتر DC عمومی را تحت یک چارچوب پشتیبانی پروژه سازگار پوشش دهد.
![]()
پروژه شارژ EV در تقاطع الکترونیک قدرت، ارتباطات وسیله نقلیه، مهندسی برق، نرم افزار، کارهای عمرانی، پرداخت، تجربه کاربر و مدیریت دارایی قرار دارد. در نتیجه، تیمهای تدارکات به طور فزایندهای تولیدکنندگان را بر اساس کیفیتی فراتر از محفظه یا خروجی رتبهبندی شده ارزیابی میکنند. آنها میخواهند بدانند که آیا تجهیزات میتوانند با پلتفرم مدیریتی خود ارتباط برقرار کنند، در محیط نصب زنده بمانند، از رابطهای وسیله نقلیه مورد نیاز پشتیبانی کنند، اطلاعات مفیدی درباره خطا ارائه دهند و با افزایش استفاده، مقیاس را ارائه دهند.
این نقش گستردهتر بهویژه برای پروژههای بینالمللی مهم است، زیرا هزینه یک تصمیم سختافزاری ضعیف به قیمت خرید محدود نمیشود. شارژری که نمی تواند با دفتر پشتی مورد نظر ادغام شود، نمی تواند وسایل نقلیه مورد نظر را پشتیبانی کند، یا نیاز به ارتقای الکتریکی برنامه ریزی نشده دارد، می تواند سایت را به تاخیر بیاندازد و هزینه چرخه عمر را افزایش دهد. بنابراین، همسویی فنی باید قبل از نهایی شدن سفارشات خرید اتفاق بیفتد.
| حوزه ارزیابی | آنچه سازنده باید پشتیبانی کند | سوال خریدار |
| معماری قدرت | تبدیل AC/DC، کنترل خروجی، ماژول های قدرت، مدیریت حرارتی | آیا توان نامی با ترکیب خودرو و زمان ماندگاری مطابقت دارد؟ |
| رابط وسیله نقلیه | گزینه های ارتباطی کانکتور و شارژ | کدام کانکتورها برای بازار مقصد پشتیبانی می شوند؟ |
| ارتباطات شبکه | اترنت، Wi-Fi، گزینه های تلفن همراه در صورت لزوم | شارژر چگونه به پلتفرم مدیریت متصل می ماند؟ |
| ادغام پروتکل | سازگاری OCPP و پلتفرم | کدام نسخه OCPP برای پیکربندی انتخاب شده پشتیبانی می شود؟ |
| مدیریت بار | تخصیص نیرو در سطح سایت یا در سطح شارژر | آیا سایت می تواند پیک تقاضا را محدود کند یا قدرت را به صورت پویا به اشتراک بگذارد؟ |
| طراحی محیطی | ورود، ضربه، دما، رطوبت، سرمایش | آیا تجهیزات برای شرایط واقعی بیرون یا داخل خانه مناسب است؟ |
| سیستم ایمنی | RCD، جریان بیش از حد، ولتاژ بیش از حد، توقف اضطراری و حفاظت مرتبط | کدام حفاظت ها و استانداردها برای پیکربندی نهایی اعمال می شود؟ |
| قابلیت سرویس دهی | عیب یابی، قطعات یدکی، پشتیبانی فنی، برنامه ریزی تعویض | با چه سرعتی می توان خرابی های رایج را شناسایی و اصلاح کرد؟ |
| مقیاس پذیری | پورتهای اضافی، ارتقاء قدرت، توسعه باطن | آیا سیستم شارژ می تواند بدون طراحی مجدد کل سایت رشد کند؟ |
یک توصیه قابل اعتماد با سناریوی عملیاتی شروع می شود. بحث پروژه Door Energy معمولاً زمانی دقیق تر می شود که خریدار کشور مقصد، نوع وسیله نقلیه، نیاز کانکتور، ولتاژ ورودی، حجم شارژ روزانه مورد انتظار، میانگین مدت زمان پارک، انرژی معمول مورد نیاز برای هر خودرو، ظرفیت ترانسفورماتور فعلی، روش احراز هویت ترجیحی، الزامات شبکه و افق گسترش را ارائه دهد. این ورودیها از درخواستی مانند «لطفاً سریعترین شارژر را نقل قول کنید» ارزشمندتر هستند.
به عنوان مثال، ادارهای که خودروها در آن هشت ساعت پارک میمانند، با مشکل اقتصادی متفاوتی نسبت به محل بزرگراهی که رانندگان انتظار دارند در 20 تا 40 دقیقه به سفر خود ادامه دهند، دارد. به طور مشابه، یک هتل ممکن است بیشتر به در دسترس بودن بندر و برنامه ریزی یک شبه اهمیت دهد، در حالی که یک اپراتور عمومی شارژ سریع ممکن است گردش مالی، یکپارچه سازی پرداخت، زمان آپدیت و شارژ همزمان را در اولویت قرار دهد. بنابراین یک شارژر EV باید بر اساس مدل سرویس اندازه گیری شود، نه در حدود یک عدد برق که در برگه مشخصات جذاب به نظر می رسد.
برای خریداران چند سایتی، تکرارپذیری اهمیت دارد. تجهیزات باید تحت یک فرآیند کنترل شده تولید شوند، به طور مداوم آزمایش شوند و توسط بررسی های کیفیت مستند پشتیبانی شوند. Door Energy اطلاعات بیشتری در مورد سابقه تولید خود از طریق خود ارائه می دهدصفحه درباره ماو بازرسی و شیوه های کیفیت محصول را در آن شرح می دهدصفحه کنترل کیفیت. این صفحات برای خریدارانی که می خواهند عرضه کننده را فراتر از مشخصات شارژ عنوان بررسی کنند مفید هستند.
تحرک الکتریکی جهانی تحت یک محیط جهانی الکتریکی، اتصال دهنده، پرداخت یا نظارتی کار نمی کند. ترتیبات ولتاژ و شبکه متفاوت است. کانکتورهای خودرو متفاوت است. مقررات شارژ عمومی متفاوت است. الزامات صدور گواهینامه و اندازه گیری نیز می تواند بر اساس بازار تغییر کند. در نتیجه، نمیتوان همان کابینه را بدون بررسی فنی در هر کشوری کپی کرد.
اروپا مثال مفیدی از نحوه شکل دادن به طراحی زیرساخت ها توسط سیاست ارائه می دهد. بر اساس مقررات زیرساخت سوخت جایگزین اتحادیه اروپا، استخرهای شارژ در دسترس عموم برای خودروهای برقی سبک در امتداد شبکه جاده اصلی TEN-T، در هر جهت سفر، در حداکثر فاصله 60 کیلومتری مورد نیاز است. تا پایان سال 2025، هر استخر شارژ مربوطه باید حداقل 400 کیلووات کل خروجی را ارائه دهد و حداقل یک نقطه شارژ 150 کیلوواتی را شامل شود. تا پایان سال 2027، نیاز به حداقل 600 کیلووات با حداقل دو نقطه شارژ 150 کیلووات یا بیشتر افزایش می یابد. این امر برنامه ریزی را از توان یک واحد به ظرفیت و توان عملیاتی در سطح ایستگاه تغییر می دهد.
| نیاز شبکه اصلی TEN-T | تا پایان سال 2025 | تا پایان سال 2027 |
| حداکثر فاصله بین استخرهای شارژ مربوطه | 60 کیلومتر | 60 کیلومتر |
| حداقل توان کل در هر استخر شارژ | 400 کیلو وات | 600 کیلو وات |
| حداقل تعداد نقاط شارژ ≥150 کیلووات | حداقل 1 | حداقل 2 |
منبع: مقررات (EU) 2023/1804 (AFIR)، الزامات پوشش شارژ مجدد EV سبک برای شبکه جاده اصلی TEN-T.
یک کانکتور رابط فیزیکی و الکتریکی خودرو را تعیین می کند، اما عملکرد موفقیت آمیز به ارتباطات، محدوده ولتاژ، محدودیت های جریان، رتبه بندی کابل، درخواست های BMS خودرو و منطق کنترل شارژر نیز بستگی دارد. بنابراین، خریداران باید قبل از نهایی کردن انتخاب اتصال دهنده، ناوگان خودروی مورد نظر را تأیید کنند. محدودههای DC ثابت Door Energy را میتوان برای الزامات رایج اتصالات منطقهای، از جمله CCS1، CCS2، GB/T و سایر گزینههای خاص پروژه که در صفحات محصول مربوطه نشان داده شده است، پیکربندی کرد.
خریدارانی که بر زیرساخت های DC ثابت متمرکز هستند، می توانند موارد گسترده تر را بررسی کننددسته شارژر DC EV انرژی درب، در حالی که پروژه های متمرکز بر شارژ طولانی مدت می توانند بررسی کننددسته شارژر AC EV. جدا کردن زودهنگام این دو مورد استفاده، جلوگیری از بزرگشدن سایتهای مقصد یا کمتوان کردن مکانهای با گردش مالی بالا را آسانتر میکند.
با بزرگتر شدن شبکه ها، دید از راه دور ضروری می شود. یک سیستم شارژ متصل میتواند وضعیت، تراکنشها، خطاها، اطلاعات مجوز، دادههای انرژی و سایر اطلاعات عملیاتی را به یک پلت فرم مدیریت شارژ گزارش دهد. OCPP به طور گسترده ای برای استاندارد کردن ارتباط بین نقاط شارژ و سیستم های پشتیبان استفاده می شود. برای یک اپراتور بین المللی، این می تواند وابستگی به یک محیط مدیریت اختصاصی را کاهش دهد و ادغام آینده را آسان تر کند.
با این حال، خریداران نباید تصور کنند که کلمات "OCPP پشتیبانی می شود" به هر سوال ادغام پاسخ می دهد. نسخه OCPP مورد نیاز، توابع پشتیبان، گردش کار احراز هویت، معماری پرداخت، پیکربندی سلولی، قوانین فایروال و فیلدهای داده همچنان باید در طول یکپارچه سازی فنی تأیید شوند. Door Energy گزینههای مرتبط با OCPP را در چندین سری شارژ ثابت ارائه میدهد، با پیکربندی پروتکل نهایی در سطح پروژه تأیید شده است.
رامحدوده شارژر AC EV سری W Door Energy7 کیلووات، 11 کیلووات و 22 کیلووات را پوشش می دهد. این سطوح قدرت برای مکانهایی که وسایل نقلیه برای چندین ساعت پارک میمانند، مناسب هستند، مانند محلهای مسکونی، هتلها، محلهای کار، جوامع مسکونی و پارکینگهای طولانی مدت. به جای پرداخت هزینه برای برق DC بالا که کاربران ممکن است به آن نیاز نداشته باشند، صاحبان سایت اغلب می توانند با نصب پورت های AC بیشتر پوشش را بهبود بخشند.
سری W بسته به نیاز پروژه از پیکربندیهای نوع 2 یا GB/T پشتیبانی میکند و اطلاعات منتشر شده انرژی درب، RFID، عملکردهای مربوط به برنامه، Wi-Fi، اترنت، گزینههای ارتباط سلولی، پشتیبانی OCPP، حفاظت IP65 و محدوده دمای عملیاتی تقریباً 30- تا 50 درجه سانتیگراد را فهرست میکند. برای پروژه های واقعی، مشخصات نهایی باید همیشه در برابر مدل انتخابی و پیکربندی سفارش تایید شود.
اطلاعات محصول فردی برایسری 7 کیلو وات وات،سری 11 کیلووات وات، وسری 22 کیلو وات واتمدل ها
انرژی دربشارژر DC EV سری Cشامل مدل های 20 کیلووات، 30 کیلووات و 40 کیلووات می باشد. این محدوده شکاف بین شارژ مقصد AC معمولی و شارژ سریع عمومی با قدرت بالاتر را پر می کند. این برای هتلها، رستورانها، سایتهای خردهفروشی، مراکز شارژ اجتماعی، پارکهای تجاری و سایر برنامههایی که وسایل نقلیه ممکن است تقریباً یک تا چهار ساعت در آنها بمانند، مرتبط است.
مشخصات منتشر شده برای سری C شامل ورودی AC 400 V، خروجی DC در محدوده 200-750 V، گزینههای کانکتور CCS1/CCS2/GB/T/CHAdeMO، OCPP 1.6 با OCPP 2.0 اختیاری، IP54، IK08، خنککننده فن، و محدوده دمای عملیاتی تقریباً 50- درجه سانتیگراد است. Door Energy همچنین نصب دیواری یا پایه دار را برای این خانواده محصولات فهرست می کند. وضعیت گواهی نهایی و پیکربندی دقیق اتصال دهنده باید قبل از خرید برای بازار مقصد بررسی شود.
برای سایت هایی که نیاز به گردش خودرو سریعتر دارند،شارژر DC EV سری D Door Energy60 کیلووات، 80 کیلووات، 120 کیلووات و 160 کیلووات را پوشش می دهد. کاربردهای معمولی شامل ایستگاه های شارژ عمومی شهری، پارکینگ های خرده فروشی و تجاری، مناطق خدمات بزرگراهی، بیمارستان ها و مکان های انتخابی ناوگان است.
اطلاعات محصول منتشر شده سری D شامل ورودی 400 ولت AC، محدوده خروجی DC تا تقریباً 1000 ولت، گزینه های اتصال چندگانه، OCPP 1.6 با OCPP 2.0 اختیاری، گزینه های شروع مرتبط با RFID/app/POS، ویژگی های مدیریت بار دینامیک، حفاظت IP54 و IK08، و محدوده دمای کاری تا 30+ درجه سانتی گراد است. Door Energy همچنین اشتراک برق دو کابلی را برای پیکربندیهای منتخب سری D توصیف میکند، که اجازه میدهد توان موجود ایستگاه بین دو وسیله نقلیه متصل بر اساس منطق سیستم و تقاضای خودرو تخصیص یابد.
| سری انرژی درب | قدرت امتیازی | نوع شارژ | پنجره سکونت معمولی | برنامه های کاربردی اولیه |
| سری W | 7 / 11 / 22 کیلو وات | AC | 4-10+ ساعت | خانه ها، هتل ها، ادارات، پارکینگ طولانی مدت |
| سری C | 20 / 30 / 40 کیلو وات | دی سی | 1-4 ساعت | خرده فروشی، هتل ها، پارک های تجاری، مراکز اجتماعی |
| سری D | 60 / 80 / 120 / 160 کیلو وات | دی سی | 20-90 دقیقه | ایستگاه های عمومی، مناطق خدماتی، سایت های تجاری، ناوگان |
پنجره های برنامه ریزی گویا هستند. زمان واقعی شارژ به ظرفیت باتری، SOC، دما، قدرت پذیرش خودرو، منحنی شارژ، تخصیص قدرت سایت و سایر شرایط بستگی دارد.
جدول زیر یک چارچوب برنامه ریزی است تا یک استاندارد مهندسی. هدف آن نشان دادن این است که چرا برق شارژ باید از سناریوی عملیاتی پیروی کند. طراحی بهینه ممکن است از پورت های کم مصرف بیشتر، واحدهای با توان کمتر یا معماری ترکیبی استفاده کند. قبل از استقرار، مفروضات باید با داده های واقعی ترافیک و نیازهای انرژی خودرو بررسی شوند.
| برنامه | زمان سکونت معمولی | جهت پیشنهادی | منطق استقرار گویا |
| دفتر / محل کار | 6-9 ساعت | 7-22 کیلو وات AC | اولویت بندی پوشش بندر شارژ فاز در طول روز کاری |
| هتل/مسکونی | 8-12 ساعت | 7-22 کیلو وات AC | شارژ یک شبه معمولا نیاز به برق DC بالا را کاهش می دهد. |
| خرده فروشی / ناهار خوری | 1-3 ساعت | 20-40 کیلو وات DC | توان DC متوسط می تواند در طول بازدید، محدوده معنی داری را اضافه کند. |
| مرکز شارژ انجمن | 1-4 ساعت | 20-60 کیلو وات DC | تعادل گردش مالی با ظرفیت شبکه محلی و رفتار پارکینگ. |
| ایستگاه شهری عمومی | 30-90 دقیقه | 60-120 کیلو وات DC | با افزایش بهره برداری، توان عملیاتی بالاتر اهمیت بیشتری پیدا می کند. |
| بزرگراه / در مسیر | 20-40 دقیقه | 120-160 کیلووات DC یا توان بالاتر مخصوص پروژه | تحویل سریع انرژی، کاهش صف و ظرفیت ایستگاه را در اولویت قرار دهید. |
یک شارژر 160 کیلوواتی 160 کیلووات را به طور مداوم به هر وسیله نقلیه تحویل نمی دهد. حداکثر قابلیت شارژ DC خودرو، دمای باتری، وضعیت شارژ، محدودیت های BMS، ولتاژ باتری، محدودیت جریان کانکتور، وضعیت حرارتی کابل، و تخصیص توان در سطح سایت، همگی بر خروجی بلادرنگ تأثیر می گذارند. شارژ AC یک محدودیت اضافی دارد: شارژر داخل خودرو. خودرویی که به 11 کیلووات AC محدود می شود، تنها به این دلیل که به یک واحد 22 کیلوواتی متصل است، 22 کیلووات مصرف نمی کند.
| قدرت امتیازی | انرژی نظری در 30 دقیقه | انرژی نظری در 1 ساعت | 90% انرژی در 1 ساعت |
| 7 کیلو وات | 3.5 کیلووات ساعت | 7 کیلووات ساعت | 6.3 کیلووات ساعت |
| 11 کیلو وات | 5.5 کیلووات ساعت | 11 کیلووات ساعت | 9.9 کیلووات ساعت |
| 22 کیلو وات | 11 کیلووات ساعت | 22 کیلووات ساعت | 19.8 کیلووات ساعت |
| 20 کیلو وات | 10 کیلووات ساعت | 20 کیلووات ساعت | 18 کیلووات ساعت |
| 30 کیلو وات | 15 کیلووات ساعت | 30 کیلووات ساعت | 27 کیلووات ساعت |
| 40 کیلو وات | 20 کیلووات ساعت | 40 کیلووات ساعت | 36 کیلووات ساعت |
| 60 کیلو وات | 30 کیلووات ساعت | 60 کیلووات ساعت | 54 کیلووات ساعت |
| 80 کیلو وات | 40 کیلووات ساعت | 80 کیلووات ساعت | 72 کیلووات ساعت |
| 120 کیلو وات | 60 کیلووات ساعت | 120 کیلووات ساعت | 108 کیلووات ساعت |
| 160 کیلو وات | 80 کیلووات ساعت | 160 کیلووات ساعت | 144 کیلووات ساعت |
ستون 90% یک تصویر برنامه ریزی ساده است، نه تضمین کارایی محصول یا ادعای زمان شارژ خودرو.
شارژر می تواند مشخصات پلاک خود را برآورده کند و اگر اغلب آفلاین باشد، تشخیص آن دشوار باشد یا تعمیر آن کند باشد، همچنان نتایج تجاری ضعیفی ایجاد کند. در یک سایت کوچک، یک پورت ناموفق ممکن است ناراحت کننده باشد. در سراسر یک شبکه بزرگ، خطاهای مکرر مستقیماً بر ظرفیت موجود، درآمد، اعتماد مشتری و هزینه نگهداری تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که خریداران باتجربه قابلیت نگهداری را در کنار قدرت ارزیابی می کنند.
سایتی را با ده واحد شارژ 120 کیلوواتی در نظر بگیرید. توان تئوری متصل 1.2 مگاوات است. اگر دو واحد به طور مداوم در دسترس نباشند، 20٪ از موقعیت های شارژ سایت از کار افتاده است حتی اگر تجهیزات باقی مانده به درستی کار کنند. برای یک اپراتور شارژ عمومی، سؤال عملیاتی تنها این نیست که "شارژر با چه سرعتی می تواند شارژ شود؟" اما همچنین "چقدر سایت می تواند در دسترس باقی بماند؟"
مجموع رتبهبندیهای پلاک شارژر بهطور خودکار اتصال شبکهای نیست که هر سایتی باید خریداری کند. وسایل نقلیه به ندرت حداکثر قدرت را به طور همزمان برای یک جلسه کامل درخواست می کنند. برق DC اغلب با افزایش وضعیت شارژ کاهش می یابد و الگوهای ورود کاربر در طول روز متفاوت است. یک استراتژی مدیریت بار به خوبی طراحی شده می تواند تقاضای سایت را محدود کند و توان موجود را بر اساس وسایل نقلیه متصل و اولویت های عملیاتی توزیع کند.
| سایت گویا | پورت ها | رتبه شارژر | مجموع پلاک | نمونه محدودیت سایت |
| الف | 4 | 60 کیلو وات | 240 کیلو وات | 240 کیلو وات |
| ب | 6 | 80 کیلو وات | 480 کیلو وات | 400 کیلو وات |
| سی | 8 | 120 کیلو وات | 960 کیلو وات | 600 کیلو وات |
| D | 10 | 160 کیلو وات | 1600 کیلو وات | 1000 کیلو وات |
فقط گویا طراحی الکتریکی باید توسط متخصصان واجد شرایط با استفاده از کدهای محلی، مطالعات تقاضا، الزامات حفاظتی و پیکربندی واقعی شارژر/مدیریت بار تکمیل شود.
این رویکرد میتواند به ویژه در جایی که ارتقاء ترانسفورماتور گران است، برنامههای ساخت و ساز فشرده است، یا سایتی میخواهد پورتهای شارژ بیشتری نسبت به ظرفیت شبکه فعلی در حداکثر خروجی همزمان نصب کند، ارزشمند باشد. هدف اقتصادی به حداقل رساندن ظرفیت الکتریکی به هر قیمتی نیست. تطبیق سرمایه گذاری زیرساختی با تقاضای واقعی و در عین حال حفظ کیفیت خدمات است.
قابلیت اطمینان شارژر EV در فضای باز تحت تأثیر گرما، سرما، گرد و غبار، قرار گرفتن در معرض آب، رطوبت، محدودیتهای جریان هوای خنککننده، سایش کانکتور، کیفیت ارتباط، اختلالات شبکه و دسترسی به تعمیر و نگهداری است. Door Energy دادههای حفاظت IP و IK و محدوده دمای عملیاتی محصولات ثابت خود را فهرست میکند، اما یک رتبهبندی کلی هرگز نباید جایگزین یک بررسی خاص سایت شود. قرار گرفتن در معرض نمک ساحلی، ارتفاع زیاد، بارگذاری شدید خورشیدی، خطر سیل یا شرایط گرد و غبار غیرمعمول ممکن است به حفاظت اضافی یا مهندسی پروژه خاص نیاز داشته باشد.
| ریسک | تاثیر عملیاتی احتمالی | برنامه ریزی / تمرکز تولید کننده |
| دمای محیط بالا | تخریب حرارتی یا تسریع در پیری اجزا | مسیر خنک کننده، تهویه، نظارت بر دما |
| دمای پایین | تغییر رفتار جزء یا کابل | محدوده عملیاتی درجه بندی شده و مناسب بودن در هوای سرد |
| ورود آب / گرد و غبار | خطاهای الکتریکی یا خوردگی | رتبه بندی IP، آب بندی محفظه، جزئیات نصب |
| ضربه / خرابکاری | آسیب مکانیکی | رتبه بندی IK، قرارگیری، موانع، طراحی محوطه |
| نوسان شبکه | خطا یا خاموشی | هماهنگی حفاظت و طراحی الکتریکی |
| از دست دادن ارتباطات | مشکلات مربوط به قابلیت مشاهده یا مجوز پشتیبان | گزینه های ارتباطی اضافی و تشخیص |
| سایش اتصال دهنده | تماس ضعیف یا قطع شارژ | فواصل بازرسی و استراتژی جایگزینی |
| گسترش آینده | توزیع یا فضای ناکافی | ظرفیت ذخیره، مجراها، تابلو برق و طرح پارکینگ |
محل شارژ درست در روز افتتاحیه ممکن است با افزایش نفوذ EV کافی نباشد. فرض کنید یک محل کار در ابتدا 30 EV در روز می بیند، سپس به 60 افزایش می یابد و بعداً از 100 فراتر می رود. اگر فاز اول تمام ظرفیت ترانسفورماتور، مسیرهای کانال، فضای تابلو، هندسه پارکینگ و پورت های شبکه را مصرف کند، توسعه آینده می تواند مخل تر از پروژه اصلی باشد.
رویکرد مرحلهای اغلب انعطافپذیرتر است. فاز یک میتواند تعداد شارژرهای توجیهشده با استفاده فعلی را نصب کند، در حالی که اتاقهای برق، مسیرهای کابل، ارتباطات، معماری باطن و طراحی پارکینگ گزینههای توسعه را حفظ میکنند. با افزایش تقاضا، واحدهای انرژی درب اضافی را می توان در معماری برنامه ریزی شده به جای اجبار به طراحی مجدد کامل معرفی کرد. این یکی از دلایلی است که انتخاب یک سازنده شارژر EV با چندین سطح توان شارژ ثابت میتواند برنامهریزی بلندمدت مجموعه را ساده کند.
عمومی انرژی دربصفحه پرسش و پاسخاطلاعات اولیه تامین کننده و رابط را فراهم می کند، در حالی کهکاتالوگ محصولاتبه خریداران دید وسیع تری از تجهیزات شارژ ثابت موجود می دهد. برای تدارکات خاص پروژه، پیکربندی فنی همچنان باید در برابر بازار مورد نظر و سناریوی عملیاتی تأیید شود.
A1: با الزامات پروژه شروع کنید، سپس محدوده محصول سازنده، وضعیت گواهینامه، گزینه های اتصال، قابلیت OCPP و ارتباطات، رتبه بندی محیطی، فرآیند کیفیت، پشتیبانی فنی، استراتژی قطعات یدکی و توانایی پشتیبانی از توسعه آینده را ارزیابی کنید. قیمت مهم است، اما پایینترین قیمت سختافزار را میتوان با تأخیرهای یکپارچهسازی، انتخاب نامناسب برق، زمان کار ضعیف یا خدمات دشوار جبران کرد. Door Energy از چندین سطح توان AC و DC ثابت پشتیبانی می کند که به خریداران امکان می دهد راه حل ها را در یک معماری شارژ گسترده تر مقایسه کنند.
A2: یک تامین کننده ممکن است در درجه اول تجهیزات را مجدداً بفروشد یا توزیع کند، در حالی که یک سازنده مستقیماً در طراحی محصول، تولید، آزمایش، تغییرات مهندسی و فرآیندهای کیفیت کارخانه دخالت دارد. در عمل، خریداران باید به جای اتکا به برچسب، توانایی های واقعی شرکت را تأیید کنند. برای پروژه های بزرگتر B2B، اطلاعات کارخانه، پشتیبانی مهندسی، کنترل کیفیت، اسناد گواهینامه و قابلیت پس از فروش می تواند به اندازه نقل قول مهم باشد.
A3: خیر. یک هتل، اداره، محله مسکونی یا پارکینگ طولانی مدت ممکن است با نصب پورت های AC بیشتر 7 کیلووات، 11 کیلووات یا 22 کیلووات به اقتصاد بهتری دست یابد. مکان هایی با پارکینگ یک تا چهار ساعته می توانند برق DC متوسطی مانند Door Energy Series C را در نظر بگیرند. ایستگاههای عمومی و مکانهایی با زمان ماندگاری کوتاهتر ممکن است به سریهای D 60 تا 160 کیلووات یا راهحلهایی با توان بالاتر خاص پروژه نیاز داشته باشند. انتخاب صحیح به انرژی مورد نیاز هر وسیله نقلیه، زمان ماندن، استفاده و ظرفیت شبکه بستگی دارد.
A4: خیر. وسیله نقلیه باید توانایی پذیرش قدرت بالاتر را داشته باشد. دمای باتری، وضعیت شارژ، منحنی شارژ، ولتاژ، محدودیتهای جریان، شرایط اتصال و کابل، و اشتراک برق سایت، همگی بر خروجی واقعی تأثیر میگذارند. اگر یک وسیله نقلیه بتواند در یک لحظه معین فقط 80 کیلو وات انرژی بپذیرد، اتصال آن به یک شارژر 160 کیلوواتی باعث نمی شود که 160 کیلووات مصرف کند. بنابراین مقایسه زمان شارژ باید بر اساس وسیله نقلیه مورد نظر باشد، نه تنها بر روی پلاک شارژر.
A5: OCPP به استانداردسازی ارتباط بین شارژرها و سیستم های مدیریت شارژ کمک می کند. بسته به اجرا، میتواند از عملکردهایی مانند گزارش وضعیت، مجوز، دادههای تراکنش، اقدامات از راه دور و قابلیت مشاهده خطا پشتیبانی کند. برای اپراتورهایی که چندین سایت یا چندین کشور را برنامه ریزی می کنند، این قابلیت همکاری می تواند قفل پلت فرم را کاهش دهد. Door Energy پیکربندیهای مرتبط با OCPP را در چندین محصول شارژ ثابت ارائه میدهد، با جزئیات نسخه و ادغام برای هر پروژه تأیید شده است.
A6: گواهینامه مورد نیاز به بازار مقصد، نوع شارژر، پیکربندی الکتریکی، عملکردهای پرداخت یا اندازه گیری و مقررات محلی بستگی دارد. خریداران باید گواهیها و گزارشهای آزمایشی را درخواست کنند که دقیقاً برای محصول سفارشداده شده اعمال میشود، نه اینکه فرض کنند گواهی نشاندادهشده برای یک پیکربندی، هر نوع را پوشش میدهد. اطلاعات محصول سری C و D Door Energy به استانداردهایی مانند EN/IEC 61851 اشاره می کند و اطلاعات مربوط به گواهینامه CE/CB را فهرست می کند. وضعیت باید در مرحله تأیید تجاری و فنی تأیید شود.
A7: مقدار را تنها از محل پارکینگ محاسبه نکنید. مدل بهتر از ورود روزانه EV، انرژی مورد نیاز برای هر وسیله نقلیه، زمان ماندن، جلسات اوج همزمان، سطح خدمات هدف، قدرت شارژر، نفوذ EV در آینده و ظرفیت سایت استفاده میکند. به عنوان مثال، یک دفتر با 100 جای پارک ممکن است پوشش مفیدتری از تعداد بیشتری پورت AC نسبت به تعداد کمی از واحدهای DC پرقدرت دریافت کند. یک سایت شارژ عمومی با تعداد فضاهای یکسان ممکن است به پیکربندی کاملاً متفاوتی نیاز داشته باشد زیرا مدل تجاری آن به گردش مالی بستگی دارد.
A8: بله. مجموعه شارژ ثابت Door Energy شامل شارژ AC سری W با 7/11/22 کیلووات، شارژ سری C DC با 20/30/40 کیلووات و شارژ سری DC با سرعت 60/80/120/160 کیلووات است. خریداران می توانند کاوش کنندکاتالوگ محصولات Door Energyیا صفحات جداگانه محصول AC و DC را مرور کنید. انتخاب نهایی باید بر اساس کشور، سازگاری خودرو، استفاده مورد انتظار، ظرفیت الکتریکی و برنامههای توسعه سایت باشد.
گسترش جهانی تحرک الکتریکی دیگر تنها با در دسترس بودن وسیله نقلیه محدود نمی شود. مرحله بعدی به شدت به این بستگی دارد که چگونه می توان زیرساخت شارژ قابل اعتماد، قابل اعتماد، و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ایجاد کرد. با فروش بیش از 20 میلیون خودروی الکتریکی در سراسر جهان در سال 2025 و بیش از 7 میلیون نقطه شارژ عمومی در حال حاضر در سراسر جهان، صنعت شارژ در مقیاسی عمل می کند که تصمیمات مربوط به تجهیزات عواقب بلندمدت دارد.
برای خریداران، سوال اصلی دیگر این نیست که "این شارژر چند کیلووات می تواند ارائه دهد؟" یک فرآیند تدارکات قویتر این سوال را مطرح میکند که آیا شارژر با زمان اقامت خودرو مطابقت دارد، آیا از کانکتور و معماری ارتباطی مورد نیاز پشتیبانی میکند، آیا میتواند در محیط محلی قابل استفاده باقی بماند، آیا سایت میتواند به طور کارآمدی اوج قدرت را مدیریت کند، و آیا سیستم میتواند با افزایش تقاضای EV گسترش یابد یا خیر.
این نقش استراتژیک یک سازنده باتجربه شارژر EV است. تولید سخت افزار را با مهندسی برنامه، قابلیت همکاری، کنترل کیفیت، برنامه ریزی نیرو، راه اندازی و پشتیبانی از چرخه عمر مرتبط می کند. بهترین راه حل برای یک هتل ممکن است فضای شارژ AC گسترده باشد. یک مکان خرده فروشی ممکن است از شارژ 20 تا 40 کیلو وات DC بهره مند شود. یک ایستگاه عمومی یا مکان بزرگراه ممکن است به شارژ 60-160 کیلووات DC و برنامه ریزی مدیریت توان پیشرفته تری نیاز داشته باشد. هر سایتی باید حول محور کاربرانش طراحی شود تا مشخصات عمومی.
Door Energy از این رویکرد با یک مجموعه شارژ ثابت که محصولات DC سری W AC، سری C و DC سری D را پوشش میدهد، همراه با پیکربندی در سطح پروژه و بحث فنی پشتیبانی میکند. خریداران می توانند کامل را بررسی کنندوب سایت انرژی درب، مرور کنیدمحصولات شارژ ثابت، مطالعه کنیدموارد کاربردی و راه حل ها، و شرکت را بررسی کنیداطلاعات با کیفیتقبل از شروع بحث پروژه
با بزرگتر شدن، هوشمندتر شدن و تنوع منطقهای شبکههای شارژ، سازندگانی که میتوانند سازگاری فنی را با انعطافپذیری برنامه ترکیب کنند، نقش فزایندهای در تحرک الکتریکی جهانی خواهند داشت. هدف نصب حداکثر قدرت شارژ ممکن در همه جا نیست. ایجاد ظرفیت شارژ مناسب، در مکان مناسب، با سطح مناسب از قابلیت اطمینان و قابلیت گسترش برای وسایل نقلیه ای است که از آن استفاده می کنند.
آمار صنعت ارجاع شده در این مقاله بر اساس آژانس بینالمللی انرژی جهانی EV Outlook 2026، آمار هزینه عمومی وزارت حملونقل بریتانیا منتشر شده در 27 اوت 2026 و مقررات اتحادیه اروپا 2023/1804 بررسی شد. پارامترهای محصول بر اساس صفحات محصول عمومی Door Energy موجود در زمان نگارش است. مشخصات پروژه، گواهینامهها، نسخههای پروتکل و پیکربندیهای رابط باید قبل از تهیه مجدداً تأیید شوند.
لینک های مرجع:IEA Global EV Outlook 2026 | آمار شارژ EV عمومی بریتانیا (1 ژوئیه 2026) | مقررات اتحادیه اروپا AFIR 2023/1804